Vai zobu balināšana ir nekaitīga mūsu veselībai?

zobu balināšanaSmaids ir viena no mūsu tēla sastāvdaļām. Ar tā palīdzību mēs varam iepatikties citiem cilvēkiem, kā arī, diemžēl, sabojāt priekšstatu par sevi. Iedomājieties, ja būsit skaisti saģērbušies, bet smaids nebūs no simpātiskākajiem, pirmais iespaids ātri vien var tikt sabojāts. Tieši tādēļ cilvēki, kuriem rūp tas, kā izskatās viņu zobi, arvien biežāk sākuši izmantot zobu balināšanas iespējas. Un to ir diezgan daudz. Balinošos līdzekļus iespējams iegādāties pat parastākajā lielveikalā. Tomēr, vai tie visi ir droši lietošanai un spēj sniegt gaidīto rezultātu?

Pētījumi par zobu balināšanu

Ir radītas baltinošās zobu pastas, kas iedarbojas tikai uz zobu virskārtu, savukārt geli, loksnītes un pastas, kuru sastāvā ir ūdeņraža peroksīds, spēj izbalināt zobus un izmainīt to krāsu. Līdz šim zinātnieki vēl nav līdz galam izpētījuši, vai visi zobu balināšanas līdzekļi ir droši. Lai arī daži pētījumi liecina, ka ūdeņraža peroksīds ietekmē dzīvniekus, to nevarot attiecināt uz cilvēkiem. Tajā pašā laikā ir pētījumi, kuri apgalvo pretējo, proti, ūdeņraža peroksīdu saturoši balinošie līdzekļi spējot izraisīt mutes vēzi. Pētījums, kurā tas tika atklāts, bija neliels, taču liek aizdomāties par cilvēku veselību. Tomēr mutes vēža risks nav vienīgais, kas jāņem vērā, balinot zobus. Balināšanai var būt arī citas negatīvas sekas.

Zobu emaljas pārmaiņas

Viena no nopietnākajām problēmām, kuru var izraisīt balināšana, ir zobu emaljas izmainīšanās. Ir veikti pētījumi, kuros atklāts, ka, izmantojot ar peroksīdu klātās plāksnītes, kuras jāuzlīmē uz zobiem vai arī mutes ielikni, kurā ieklāj balinošo līdzekli, samazinās emaljas cietība. Līdz ar to, zobi kļūst trauslāki un ātrāk bojājas.

Dzīvsudrabs

Ņemot vērā to, ka lielākajai daļai cilvēku ir plombēti zobi, balinošie līdzekļi var reaģēt ar stomatoloģijas materiāliem, kuri atrodas jūsu mutē. Piemēram, ja jūsu zobi ir laboti ar amalgamas plombām, karbamīda peroksīds, kuru agrāk izmantoja zobu balināšanā, spēja pastiprināt dzīvsudraba izdalīšanos no plombām. Kā zināms, dzīvsudrabs ir bīstams dzīvībai.

Jutīgi zobi

Šis tiek minēts kā populārākais zobu balināšanas blakusefekts, jo ar to sastopas vairāk nekā trīs ceturtdaļas pacientu, kuri balinājuši zobus zobārstniecības klīnikās.

Smaganu iekaisums

Ja, nekonsultējoties ar speciālistu, mājas apstākļos tiek izmantoti nepārbaudīti zobu balināšanas līdzekļi, var rasties smaganu iekaisums. Patiesībā ikvienam, kuram ir jebkādas zobu vai smaganu problēmas, zobu balināšana nav piemērota. To pateiks ikviens zobārsts. Ja ir vēlme balināt zobus, tie vispirms pilnībā jāsalabo.

Zobu balināšanas alternatīvas

Ja tomēr esat izlēmuši, ka vēlaties balināt zobus, noteikti nedariet to mājas apstākļos. Lai iegūtu kvalitatīvu rezultātu un nepiedzīvotu negaidītas un nopietnas sekas, dodieties pie stomatoloģijas speciālista, kurš vispirms pārbaudīs jūsu zobu stāvokli, vai tas pieļauj zobu balināšanu.

Mājas apstākļos ieteicams izmantot mazāk kaitīgas alternatīvas, piemēram, baltinošās zobu pastas. Tajās ir abrazīvas vielas, kuras notīra zobu virsmu un uzlabo to izskatu. Taču jārēķinās, ka rezultāts nebūs tik pamanāms kā balināšanai. Ņemot vērā to, ka šajās pastās ir silīcija, tas var sakrāties zem smaganām, radot iekaisumu.

Lai izvairītos no ķīmiskām un bīstamām vielām, kuras var negatīvi ietekmēt jūsu zobus, varat mājās pagatavot pastu zobu plankumu likvidēšanai. Tai nepieciešama: 1 tase dzeramās sodas, 1/3 tases sāls, 3 tējkarotes glicerīna un tik daudz ūdens, lai, sajaucot visu kopā, veidotos bieza pasta. Patīkamākai garšai var pievienot piparmētru eļļu. Ar šo pastu pāris reizes nedēļā var tīrīt zobus, tādējādi neļaujot uz tiem parādīties tumšiem plankumiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *