Tehnoloģiju pārņemtie

datoriNesen gadījās vēlreiz, pēc daudziem gadiem, noskatīties filmu „Matrikss”. Nedaudz pat aizrāvos un gala beigās noskatījos pārējos divus šī stāsta versijas turpinājumus. Interesanti jau, protams, tikai zinātniskā fantastika, bet vienalga – paskatīties, padomāt un paprātot – interesanti.

Un vai tad nav tā, ka mūsdienās datori ir arvien „gudrāki”, spējīgāki, jaudīgāki, vairāk funkciju un darbību veikt spējīgi, arī patstāvīgi – robotiņi un dažādus darbu izpildošas ierīces, kurām arvien mazāk nepieciešama cilvēka iesaiste – pagaidām, vien pogas nospiešana vai komandas došana.

Bet vai gan neaiziesim attīstībā tik tālu, ka datori vairs neprasīs komandu, bet būs spējīgi veikt nepieciešamos, jau iepriekš ieprogrammētos uzdevumus paši?

Nu labi, pasauli datori arī varbūt nepārņems, tomēr pārzināt to, kā izmantot mums piedāvātās tehnoloģijas ikdienā – par sliktu nenāks nevienam. Teju katrā darba sludinājumā prasmes strādāt ar datoru, dažādām programmām, tehnoloģijām, ir obligāta prasība, bez kuras pieteikties lielākajā daļā darbu – nav nemaz vērts. Tātad tehnoloģijas ir jāpazīst un ar „datoru jādraudzējas” gan sava labuma gūšanai, gan prasmju attīstīšanai un izpratnei – ko tad īsti tehnoloģijas spēj.

Paceļ rokas, kuram mājās nav personīgā datora? Nu būs jau, būs vēl cilvēki, kuriem nav, tomēr lielākoties – ir. Studenti, skolēni, ofisu darbinieki, dažādu profesiju pārstāvji un nu jau pamazām arī vecmāmiņas un vectētiņi (starp citu – viena no nesenākajām latviešu filmām „Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, nāk prātā) cītīgi darbojas pa klaviatūru, mācās dažādas opcijas un izmanto šo tehnoloģisko palīgu dažnedažādām funkcijām – kam nu kurš.

Studentiem mācībām un, atzīsim, izklaidei (spēles, sociālie portāli, bildes un tā tālāk), strādājošajiem lielākoties darbam un komunikācijai, kamēr vecvecākiem – saziņai un arī izklaidei (mana vecmamma joprojām uzstājīgi meklē online filmas datorā, kuras „tāpat pa televizoru neviens nerāda”). Lūk, noderīgi taču prast un zināt, kur un kā likt lietā datoru, lai tiktu pie tā, ko vēlamies!

Arī izmaksu ziņā datori kļūst arvien pievilcīgāki. Ir modeļi, kas joprojām ir nesamērīgi dārgi un, tiesa, spēj arī ļoti daudz. Tomēr tie vajadzīgi cilvēkiem, kam ir skaidras specifiskas prasības, ko ar datoru vēlas darīt – strādāt, ko strādāt, ar kādām programmām un jaudu. Tiem, kam dators nepieciešams vien internetam un elementārākajām darbību veikšanas programmām – nemaz tik daudz nebūs jātērē.

Labā ziņa tā, ka arī nemaz tik dārgs dators nebūs tehnoloģiski slikts vai vecs. Nākot piedāvājumā arvien jauniem un jauniem modeļiem, nedaudz vecākie kļūst lētāki, lai gan nemaz tik veci (2-3 gadi) savā tehnoloģiskajā būtībā nav.

Lūk, „ienaidnieki jātura tuvāk”, jeb, kā smejies, ja arī datori pasauli nepārņems, prast ar tiem darboties nekad par ļaunu nenāks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *