Rotaslietas – savas personības izcelšanai

Rotaslietas

Rotas palīdz izcelt personību un bagātināt savu vizuālo tēlu. Tā ir iespēja katru dienu izskatīties citādāk, pat valkājot tās pašas drēbes. Šķiet, ka vispopulārākais aksesuārs pasaulē ir auskari, kas ne tikai piedzīvo savas popularitātes virsotni, bet ir arī vissenākā rota pasaulē.

Interesanti, ka rotaslietas, skatoties vēsturē, lielākoties bija izteikti vīrišķīgs atribūts. Tās apliecināja vīrieša statusu un stāvokli sabiedrībā – jo vairāk un vērtīgāku rotu, jo augstāku rangu šis vīrietis ieņēma. Senās ciltis un kultūras ar auskaru un citu rotu palīdzību centās pasargāt sevi no ļauniem gariem talismanu formā un veidolā, ko karināja uz ķermeņa. Zināms, ka pirmie auskari pastāvēja jau pirms vairākiem gadu tūkstošiem senajā Āzijā, kur prata izgatavot auskarus tieši vīriešiem.

Rotas apliecināja statusu sabiedrībā

Senie asīrieši un ēģiptieši ar šī aksesuāra palīdzību apliecināja savu augsto stāvokli sabiedrībā. Senajās austrumu valstīs ļoti populāri bija zelta un sudraba auskari ar dažādiem dārgakmeņiem, piemēram, safīriem, smaragdiem vai rubīniem. Visplašākā rotu bagātība nāk tieši no senajiem Austrumu.

Auskars kazaka ausī liecināja par dzimtas piederību un lomu kazaku pulkā. Vienīgais mātes dēls auskaru nēsāja kreisajā ausī, savukārt, pēdējais dēls dzimtā auskaru lika labajā ausī, kas apliecināja, ka viņš ir pēdējais vīrietis savā dzimtā. Bet vienīgajam bērnam ģimenē ar auskariem rotāja abas ausis. Šī tradīcija bija ne tikai kā zēna talismans uz mūžu, tā ietvēra sevī arī praktisko pielietojumu.

Arī varenās Eiropas civilizācijas, piemēram,  Senā Grieķija un Roma bija slavenas ar elegantu un gaumīgu pērļu auskaru un rotu veidošanu, kas arī apliecināja augsto stāvokli sabiedrībā. Savukārt, Senajā Ēģiptē faraonu kapenēs atrasti auskari no zelta. Augstmaņi deva priekšroku dārgakmeņu krāsu daudzveidībai un to zaigošanai – uz laicīgiem pasākumiem viņi vilka auskarus ar granātiem, safīriem, topāziem un rubīniem.

Rotaslietas parāda tradīcijas un ticējumus

Auskari nebija tikai aksesuārs, patiesībā tie veicināja un veidoja dažādas senās tradīcijas. Piemēram:

  • čigāni lika zēnam ausī auskaru, kas dzima ģimenē pēc iepriekšējā bērna nāves;
  • katrs auskars pirātu ausī nozīmēja kaujā ieņemto kuģi;
  • pieredzējušie jūrnieki lika auskaru ausī pēc tam, kad šķērsoja ekvatoru, kas ļāva likt savas kājas uz galda krogā;
  • zagļi un laupītāji nēsāja auskaru kā protesta apliecinājumu pret baznīcas tiesu un lai apzīmētu savu sociālo statusu.

Mūsdienās auskari ir vēl populārāki kā vairākas tūkstošgades atpakaļ. Ir daudz šo rotaslietu veidu un formu, kas atšķiras pēc savas konstrukcijas un ārējā izskata. 21. gs. auskarus nēsā gan sievietes, gan vīrieši – neatkarīgi no zemeslodes un kontinenta daļas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *