Pērkam jaunu televizoru? Kā izvēlēties labāko?

televizors

Arvien biežāk brīvdienās mums tiek piedāvāts neskaitāmi daudz izklaižu – pasākumi, izstādes, izrādes, dabas pasākumi un tā tālāk. Tomēr reizēm ir brīži, kad gribas vienkārši ieritināties dīvānā un noskatīties kādu labu filmu un šādi pavadīt brīvdienu vakaru. Lai arī dažkārt liekas, ka neko nedarot mēs izniekojam laiku un neesam produktīvi, patiesībā diena atslodzei ir neatņemams priekšnoteikums, lai mēs varētu arī pilnvērtīgi strādāt. Gan ķermenim, gan prātam vajadzīga atpūta. Vienkārši atļauties gulšņāt pie televizora un pacienāties ar saviem mīļākajiem našķiem – tā būs laba dāvana savai labsajūtai un labs starta punkts, lai darba nedēļu sāktu ar jauniem spēkiem.

Mūsdienās jauns televizors galvenokārt nozīmē plakanu televizoru. Un tad vēl neskaitāmi daudz dažādu funkciju, iespēju un kritēriju, pēc kuriem izvēlēties sev piemērotāko televizoru.

Piemēram, kas ir LCD un LED apzīmējumi televizoram? Sākumā – LCD televizors ir LED priekštecis. LCD televizorā izmantoti šķidrie kristāli. Savukārt LED televizors atšķiras ar to, ka aiz matricas ir izvietotas LED gaismiņas. Parasti tās atrodas ekrāna sānos (modernākajiem un dārgākajiem modeļiem – visapkārt ekrānam). Matrica LED gaismu pārvērš krāsu gammā, un tā redzama uz ekrāna kā attēls. Nu jau labu laiku LED ir ieguvis diezgan stabilu pozīciju visās televizoram svarīgās jomās.

LED televizoru raksturojošais lielums ir izšķirtspēja, pikseļi uz matricas. Lielākoties LED televizoriem ir tā dēvētā HD izšķirtspēja, bet jaunākiem modeļiem – Ultra HD (UHD). Tas nozīmē to, ka ja pikseļu ir vairāk, bilde būs skaidrāka, jo mazāk to būs – jo attēls graudaināks.

Tāpat, mūsdienās ir televizori, kas aprīkoti ar Ambilight funkciju, kas izpaužas ar ekrāna sānos iebūvētām LED gaismām, kas staro uz ārpusi un tādējādi nedaudz vizuāli paplašina attēlu, turklāt šādi aprīkots televizors ir saudzīgāks acīm.

Jau augstāks ierīces augstāks attīstības līmenis par to, kas piedāvā vien programmu skatīšanās iespēju, ir gudrajiem televizoriem. Gudrība slēpjas aplikācijas. Tā visiem Smart televizoriem ir Wi-Fi uztvērējs, kas ļauj izmantot internetu. Līdz ar to ir lieliska iespēja skatīties filmas, spēlēt spēles, klausīties mūziku, vērot video vai lietot televizoru saziņai Skype.

Vēl kāds jauns laikmeta brīnums – televizors, kas reaģē uz balsi. Dodot komandu var televizoru ieslēgt. Latviešu valodu televizori gan vēl nav apguvuši (būs jālieto angļu vai krievu valoda). Ir arī tādi televizori, kas spēj reaģēt uz žestiem, un tieši tā tie ir vadāmi. Šajos televizoros ir iebūvēta kamera, kas uztver noteiktus žestus un izpilda attiecīgās komandas.

Pirms pērkam televizoru prātīgi būtu jau mājās saprast, kāds televizors ir vajadzīgs. Sākot ar to – kādam nolūkam. Nu loģiski, lai skatītos pārraides, bet vai ar to pietiek, vai arī vēlamies no televizora sagaidīt ko vairāk. Ja skaidri zinām, ka ikdienas lietošanai nebūs nepieciešams gudrais televizors, var skatīties uz vienkāršāku modeli, kas pilda galveno televizora uzdevumu –skatīties televīzijas programmas. Tomēr, ja ir skaidrs, ka televizoram tiks uzticēts daudz vairāk funkciju, ir vērts iegādāties Smart televizoru.

Mazākais televizora ekrāna izmērs ir aptuveni 40 cm pa diagonāli (19 collas), lielākais var sasniegt pat 110 collas. Pērkot televizoru noteikti jāņem vērā arī istabas lielums, jo veikalā visi televizoru izskatīsies nelieli – telpa ir daudz plašāka. Un vēlams aprēķināt arī ieteicamo skatīšanās attālumu –  televizora diagonāles izmēru reizinot ar trīs. Galvenokārt tādēļ, lai saudzētu redzi! Sēžot tuvu pie liela televizora un cenšoties ar acīm aptvert visu attēlu vienlaikus, acis ļoti ātri nogurst, un tas kaitē redzei.

Katrai ierīcei – arī televizoram  – ir plusi un mīnusi. Piemēram, LED televizoram ir ilgs mūžs – drīzāk tas apniks, gribēsies jaunāku un modernāku, nekā tas varētu nolietoties. Visbiežāk sabojāt šādu televizoru var tad, ja ekrāns tiek mehāniski traumēts. Ja kaut kas ekrānā iespiežas un sabojā matricu, var izveidoties krāsu laukums vai svītra, un tāds defekts parasti nav remontējams, izdevīgāk ir nopirkt jaunu televizoru.

Ar LED aprīkotie televizori ir ļoti ekonomiski. Jaunās paaudzes televizors noteikti nav tā ierīce, kas patērē daudz elektrības. Tāpat uz televizora ir norāde – burtu apzīmējums, kas liecina par tā atbilstību Eiropas energoefektivitātes standartam. Parasti tas ir A vai A+, tātad – gana ekonomiski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *