Palīdzēs uztura speciālists un gribasspēks

palidzes-uztura-specialists

Bieži apkārt izskan jau līdz mielēm griezīgais sauklis: tu esi tas, ko tu ēd. Tomēr vairāk interesējoties par uzturu un tā ietekmi uz organismu, esmu nākusi pie secinājuma, ka tā ir patiesība. Jo uzturs ietekmē ne vien manu fiziskā ķermeņa veidolu, bet arī veselības stāvokli, pat garastāvokli un noguruma pakāpi. Turklāt uzturs var būt ārstējošs – vērts pārskatīt savu ēdienkarti, lai novērstu risku nākotnē saskarties ar slimībām, kuras varētu veicināt neveselīgs un nepiemērots uzturs.

Tāpēc arī ir tik svarīgi saprast pareizus ēšanas pamatus. Šajā jautājumā konsultē uztura speciālista. Tas ne vien ļāva gūt skaidrāku priekšstatu par to, kāpēc ikvienam būtu vērts apmeklēt šo ārstu, bet arī saprast, kā uzturs ietekmē manas dzīves kvalitāti ikdienā. Turklāt uztura speciālista apmeklējums var būt noderīgs ne tikai tiem, kas vēlas koriģēt svaru, bet arī tiem, kuri saskaras ar gremošanas problēmām, sirds slimībām, diabētu vai jebkuru citu saslimšanu. Ne jau bez iemesla labākajos birojos darbiniekiem pieejami augļi un ogas glītos groziņos neveselīgo picu vietā.

Mani pie uztura speciālista galvenokārt veda vēlme sakārtot svaru. Skaista un sievišķīga figūra – vai tiešām tas būtu par daudz prasīts? Lai vai kā, lielā treniņu slodze un aktīvais dzīvesveids tomēr nevainagojās ar glītu un plakanu vēderu, kā to biju vēlējusies. Nelielā riepiņa visādi citādi pat svešam cilvēkam būtu varējusi likt domāt, ka ar sportu esmu uz Jūs. Nejutos apmierināta ar savu augumu. Un, galu galā, nonācu pie secinājuma, ka nepieciešams pārskatīt līdz šim ievēroto uztura plānu. Arī treneri uzsver ēdienkartes nozīmīgumu, lai spētu sasniegt iecerēto rezultātu – vismaz Latvijas fitnesa zvaigne Paula Freimane ir spilgts apliecinājums.

Kas ir uztura speciālists?

Kāpēc gan neturpināt ēdienkartes shēmu veidot pašam un ar ko uztura speciālists ir pārāks par vecajām labajām vecmāmiņas gardajām receptēm? Kā izrādās, tas nav vienkārši vīriņš ar katliņu un panniņu rokās glīti iekārtotā virtuvē ar pilnu ledusskapi visdažādāko produktu, ko nu kopā ņemsimies maisīt un šmorēt veselīgu, mazkaloriju maltīti no dārza salātlapām. Uztura speciālists pārliecinās, lai uzņemtais uzturs būtu pilnvērtīgs, daudzpusīgs un pietiekams.

Lai kļūtu par uztura speciālistu, Latvijā jāmācās P. Stradiņa universitātē, kas šobrīd ir vienīgā augstskola, kur iespējams apgūt šo profesiju. Bakalaura līmeņa studijas aizņem 4 – 4,5 gadus. Pēc studiju noslēguma uztura speciālists iegūst ārstniecības personas statusu. Tas nozīmē, ka speciālists var strādāt ar pacientiem, kam noteiktas dažādas diagnozes un izstrādāt viņu veselības stāvoklim atbilstošu ēdienkarti. Uztura speciālists studiju laikā mācās anatomiju, iekšķīgo slimību pamatus, fizioloģiju, mikrobioloģiju, pārtikas ķīmiju, uc. Studiju process ir ļoti nopietns – kā jau jebkuram, kas profesiju saista ar medicīnu.

Uztura speciālists ieguvis plašas zināšanas par cilvēka ķermeni, tajā notiekošajiem ķīmiskajiem procesiem. Uztura speciālists spēj vērtēt cilvēku kā kopumu, redzot kopainu, nevis tikai atrauti aplūkot uzturu. Tas ir ārsts, kurš ieguvis izpratni par uztura ietekmi uz cilvēku gan pēc vecuma un dzimuma kritērijiem, gan vērtējot slimību vēsturi un veselības stāvokli.

Uztura speciālists palīdz izprast galvenās lietas, kas saistītas ar ēšanas paradumiem. Turklāt uztura speciālists palīdz izstrādāt uztura plānu, kas ir atbilstošs pacienta dzīvesveidam, vecumam un veselības stāvoklim. Tāpat arī tiek ņemts vērā katra pacienta fiziskās aktivitātes līmenis.

Kāpēc vērts apmeklēt uztura speciālistu?

Mainot uztura paradumus, mainās ne tikai cilvēka svars, ber arī vispārējais veselības stāvoklis, samazinās nogurums un uzlabojas ādas kvalitāte.

Pareizs uzturs nozīme daudz ko vairāk par uzņemtajām kalorijām – kalorijas iekšā un kalorijas ārā shēmu. Daudzi cilvēki nesasniedz sev vēlamos rezultātus, jo ēd par maz vai arī neprot atrast pareizo balansu starp ēšanu un sportošanu. Ir iespējams arī ēst veselīgi, tomēr nepiemērotos daudzumos.

Visām šāda veida problēmām atrast risinājumu palīdzēs uztura speciālists, kurš, aplūkojot klienta ikdienas ēdienkarti, identificē to, kas attur no mērķu sasniegšanas, un sniedz ieteikumus, kā mainīt savu ēšanas plānu, lai dotos pareizajā un vēlamajā virzienā.

Ēdienkarti vēlams sakārtot ne vien lai rūpētos par savu figūru un labsajūtu, bet arī veselības stāvokli ilgtermiņā. Ne velti saka, ka jaunībā slaidu augumu saglabāt vieglāk, jo ķermenis labāk pārstrādā produktus, ir labāka vielmaiņa. Tomēr neveselīgie ēšanas paradumi var likt sevi manīt pēc vairākiem gadiem un atspēlēties nelielā riepiņā. Lai tā nenotiktu, vislabāk jau laicīgi iemācīties ēst veselīgi. Tāpat arī sabalansēts uzturs nodrošinās, ka vecumdienas varēs izbaudīt ar pēc iespējas mazāku slimību bagāžu. Uztura speciālista apmeklējums ir ieguldījums savā nākotnes cilvēkā – viņa veselībā, laimē un labsajūtā.

Cik bieži jāapmeklē uztura speciālists?

Svarīgi ir ne tikai doties uz vienu konsultāciju pārspriest savus ēšanas paradumus, bet regulāri strādāt ar uztura speciālistu, lai veiksmīgi mainītu esošo situāciju un sasniegtu iecerēto mērķi. Pārsvarā tas, cik bieži nepieciešams tikties ar speciālistu, ir atkarīgs no paša klienta. Ja vienam cilvēkam pietiek piekoriģēt uzturu reizi mēnesī, tad varbūt citi vēlamos rezultātus var sasniegt tikai ar iknedēļas tikšanos. Tāpēc ir svarīgi, lai būtu iespējams saņemt individuālu pieeju un risinājumus.

Un ja nu pie vainas nav uzturs?

Ļoti bieži uztura problēmas sniedzas pāri ikdienas ēdienkartei. Citiem ēdiens ir kā komforts, kas slēpj dažādas iekšējas problēmas, bet citi ikdienā sastopas ar vairākām problēmām, kad mēģina pievērsties veselīgākiem paradumiem. Citreiz ģimene nav gatava pieņemt citādākus ēšanas rituālus, kas būtībā sabotē potenciālo progresu. Bet varbūt ikdienas darba ritms ir tas, kas nav piemērots regulārām ēdienreizēm un gatavošanai mājās. Arī par šīm visām lietām nevajadzētu kautrēties runāt ar savu uztura speciālistu, jo viņš ar savu pieredzi ir spējīgs sniegt padomus tam, kā rīkoties dažādās situācijās.

Kā jau ar jebkurām pārmaiņām dzīvē, pirmais, ar ko jāsāk, ir sava motivācija un gribas spēks. Ja šīs divas lietas ir sakārtotas, tad sabalansēts, veselīgs uzturs un arī fizisko aktivitāšu iekļaušana ikdienas dzīves ritmā palīdzēs ātrāk un efektīvāk sasniegt mērķi. Turklāt ēst veselīgu maltīti ir ļoti garšīgi. Kas to vienreiz pamēģina, nekad nevēlēsies atgriezties pie to garšu nabadzības, kuru piedāvā ātrās ēdināšanas ieskrietuves.

Apzinoties, kā noteikts produkts vai ēdiens spēj ietekmēt mūsu organismu un veselību, mēs noteikti padomāsim divreiz pirms baudīt ko tādu, kas var nākt mums par sliktu. Uzturs ir mūsu eksistences pamatā. Tomēr tik liela daļa cilvēku par to nemaz neko nezina un pieņem par kaut ko pašu par sevi saprotamu. Un tad nāk aptaukošanās, cukura diabēts, izsitumi uz ādas, nogurums… Tāpēc vizīte pie uztura speciālista ir tik vērtīga – tā ir iespēja parūpēties par sevi, iepazīt savu ķermeni un noslēpumu, kā saglabāt veselību un skaistu augumu ar uztura palīdzību.

Tas ir stāsts par to, ka uzturs var būt kā zāles.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *