No sējas līdz ražas vākšanai – kas jāzina par dārza kopšanu

zemes kultivators dārzamLai dārzs būtu apmierināts un zeme dotu savu spēku jūsu iestādītajiem un iesētajiem augiem, tas ir jākopj.

Tomēr, nevajadzētu pārspīlēt. Mūsdienās “modē” atgriežas EKO produkti un veselīgs dzīvesveids, tāpēc no sava dārza apstrādes vajadzētu izslēgt ķīmiskos līdzekļus un sintētiskos mēslojumus. Zemi iespējams kopt ar pavisam dabiskām un nekaitīgām metodēm.

Viens no veidiem, kā uzturēt zemei nepieciešamo mēslojumu un vidi – augu rotācija. To visbiežāk izmanto lielie lauksaimnieki, kas nodarbojas, piemēram, ar graudaugu uzdzēšanu. Kā tas notiek? Katru sezonu uz zemes platības tiek iesēts cits graudaugs. Zeme netiek arta. Iepriekšējā auga paliekas kalpo kā mēslojums nākošajam.

Vai šādu metodi var piekopt mazdārziņā? Teorētiski var, tikai nepieciešams kārtīgi izpētīt vai augu viens otram nekaitē. Mazdārziņos vērtīgāka būtu zemes kultivēšana ar zemes kultivatoru un mēslošana ar bioloģisko mēslojumu. Zemes kultivators būs lielisks atbalsts jebkura dārza apstrādei, jo ar to var ne tikai veikt zemes pamata apstrādi, bet arī iestrādāt mēslojumu un atbrīvoties no nezālēm.

Viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem, kas nosaka piemērotākās augsnes apstrādes tehnoloģijas izvēli katra kultūrauga audzēšanā, ir sējumu nezāļainība, kas joprojām tiek uzskatīta par vienu no zemnieku lielākajām problēmām. Nezāļu skaita regulēšana tīrumā bieži vien ir nozīmīgākais augsnes apstrādes mērķis. Latvija atrodas mērenā klimata joslā, kur ir labvēlīgi apstākļi nezāļu augšanai un attīstībai, tādēļ, izvēloties minimālo augsnes apstrādes tehnoloģiju, ir jārēķinās ar palielinātu sējumu nezāļainību. Nezāles ierobežot var ar piemērotu herbicīdu izmantošanu.

Nezāles, kuras sastopamas šādos lielajos sējumos un laukos, atrodamas arī parastos mazdārziņos. Lai tās iznīdētu, centieties neizmantot ķīmiskās indes, jo tās kaitēs arī kultūraugiem un kukaiņiem, kas ir palīgi, nevis kaitēkļi.

Apstrādājot zemi, sekojiet līdzi dārza kalendāriem. Tie pieejami ne tikai drukātos formātos, bet arī internetā. Dārza kalendārs palīdzēs atcerēties par būtiskām niansēm, par kurām saimnieki mēdz aizmirst. No sējas laika līdz ražas novākšanai ir vesela sezona. Tās laikā jāraugās, lai zeme justos labi – tad arī raža būs lielāka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *