Labas ziemas riepas pasargā no negadījumiem

riepasUzsniegot pirmajam sniegam un parādoties apledojumiem uz ceļiem, pirmās pāris dienas var novērot neparastu parādību uz ceļiem – teju ik pēc pārdesmit (ja ne mazāk) kilometriem, grāvī ieslīdējis kāds auto. Puse no bēdas ir tā, ka šoferīši nemaina savus braukšanas paradumus, tikko ierauga sniegu – šķiet, vēl var braukt diezgan droši, ar ierasto ātrumu un nepievēršot papildus uzmanību tam, ka slīd un ceļš ir “viltīgs”. Tomēr vajadzētu – tiklīdz sāk parādīties sniegs, apledojums uz ceļiem, mitrs asfalts – vajadzētu braukt uzmanīgāk, izvēloties nedaudz mierīgāku braukšanas stilu un mazāku ātrumu, nekā braucam vasarā, sausā un saulainā laikā. Otrs no iemesliem, kāpēc grāvjos “paviesojas” tik daudz auto, sākoties sniegam, ir laicīga ziemas riepu nenomainīšana. Pēc likumdošanas ziemas riepām jābūt sākot no 1.decembra, tomēr, ņemot vērā mūsu klimatiskos apstākļus un to, cik pēdējos gados agri parādās pirmais sniegs un augstums, par riepu nomaiņu ir jādomā krietni vien laicīgāk, nekā tikai sākoties decembrim – reizēm, pat oktobra beigās jau ir ieteicams, ja auto ir aprīkots ar ziemas riepām.

Tas ir labi ne tikai tāpēc, ka esam laicīgi “apāvuši” sava auto kājas ar piemērotiem “apaviem”, kas pasargās no neparedzētām situācijām uz ceļa, bet arīdzan tāpēc, lai izvairītos no tā, ka var nākties pāris dienas, ja ne ilgāk, atteikties no pārvietošanās ar auto vispār. Sākoties aukstajam laikam, daudzi šoferīši nogaida pēdējā brīža pēdējo brīdi un tikai tad dodas uz servisiem mainīt riepas, bet tur, līdzīgi kā veikalos pirms Ziemassvētku iepirkšanās drudža, rindas, turklāt vairāku dienu garumā. Un tad nu var nākties vai nu pacīnīties pašam (jo, jebkuram šoferim vajadzētu mācēt mainīt auto riepas), vai nu gaidīt ilgāku laiku, lai tiktu pie normālām ziemas riepām – tajā pašā laikā, tikmēr, kamēr gaidām, braukt ar vasaras riepām nav ieteicams!

Ne vienmēr riepas jāmaina katru sezonu – iespējams, esam iepriekšējā gadā iegādājušies labas ziemas riepas, braukuši prātīgi un ne agresīvi, uzglabājuši tās pareizi un atbilstoši, lai arī nākamajā sezonā tās varētu būt izmantojamas un drošas. Ar vienu riepu komplektu pietiek vidēji 2 sezonām. Tomēr, ja esam braukuši agresīvi, sanācis daudz bremzēt un varam pat pamanīt, ka riepu nodilums ir ievērojams, nevajadzētu izmantot riepas otrā sezonā – drošāk tomēr iegādāties jaunas.

Ar to, vai nepieciešamas jaunas ziemas riepas, vai var iztikt var pagājušās sezonas, jāmāk noteikt – piemēram, sākot ar vizuālo. Vai riepas ir nodilušas vienmērīgi – protektors abās pusēs vienādā dziļumā. Ja iepriekšējās sezonas laikā ir veikta balansēšana, tas nodrošinās, ka riepas nodils vienmērīgāk. Tāpat, būtiski, vai iepriekšējās sezonas riepai nav vizuālu defektu – plaisu, punu, riepa pakāpeniski nelaiž ārā gaisu un tā tālāk. Ja riepai ir kādi defekti, tā var uzsprāgt teju jebkurā brīdī, savukārt, ja ir pārāk nodilis protektors, auto ar šādām riepām slikti turēsies uz ceļa. Tāpēc laicīgi un rūpīgi jādomā par ziemas riepām savam auto, nodrošinoties pret neparedzētiem negadījumiem, ko varēja novērst vien ar savlaicīgu riepu maiņu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *