Kas ir energoefektivitāte?

ēku renovācija un siltināšana

Bieži vien mēs dzirdam, ka tiek pieminēta energoefektivitāte. Iespējams, ka ļoti daudziem no mums rodas asociācijas – siltums, taupīšana, labums. Tomēr ne visi līdz galam izprot, kas slēpjas aiz šī vārda, un kāpēc mums vajadzētu domāt par energoefektivitāti. Šajā rakstā vēlamies pastāstīt, kas ir energoefektivitāte, kādu labumu tā spēj sniegt un kas jādara, lai varētu to veikt.

Kas ir energoefektivitāte?

Attiecību starp saņemtā pakalpojuma apjomu un patērēto enerģiju, sauc par energoefektivitāti. Noteikti esat dzirdējuši kādu sakām – energoefektivitātes paaugstināšana. Vienkāršiem vārdiem runājot, tas ir process, kas ļauj samazināt patērēto enerģijas apjomu, bet nesamazināt preces vai pakalpojuma kvalitāti. Latvijā ļoti aktuāls jautājums ir par ēku energoefektivitāti. Energoefektivitātes  paaugstināšana šajā gadījumā nozīmē to, ka tiek veiktas aktivitātes, kas ļauj samazināt enerģiju, kas nepieciešama siltuma nodrošināšanai ēkā.

Kā panākt augstāku energoefektivitāti?

Paaugstināt ēkas energoefektivitāti var renovējot mājokli. Tādā veidā ir iespējams samazināt savus rēķinus par siltumu pat par 45% un pat vairāk. Iedomājieties ēku, kas ir siltināta – šādas mājas siltuma rēķins, piemēram, ir 20 eiro, savukārt blakus ēkai, kas nav siltināta, rēķins par siltumu ir 80 eiro/mēn. apmērā. Ietaupījums ir neapšaubāms. Energoefektivitātes paaugstināšana ļauj ne tikai samazināt rēķinu apjomu, bet arī ļauj pagarināt ēkas dzīves ciklu, kā arī uzlabo gan ēkas iekšējo, gan ārējo izskatu.

Kā veikt energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus?

Lai varētu veikt ēku siltināšanu, ir nepieciešama dzīvokļu īpašnieku piekrišana (2/3 dzīvokļu īpašnieku balsojums “Par”). Balsojuma veikšanai parastu tiek sasaukta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce. Ja šāds apjoms dzīvokļu īpašnieku nobalso “Par”, var gatavot nepieciešamo dokumentāciju, lai pretendētu uz līdzfinansējumu ēkas renovācijai (siltināšanai). Nākamais solis būs pilnvarotās personas izvēle, kura turpmāk būs atbildīga par tehniskas dokumentācijas sagatavošanu. Kā jau var noprast, šis process ir ļoti atkarīgs no cilvēku attieksmes un pretimnākšanas. Nākamais solis pēc lēmuma pieņemšanas un pilnvarotās personas izvirzīšanas būs energo audita izstrāde.

Profesionāli speciālisti veiks ēkas auditu, lai saprastu, cik liels darbs ir jāveic, kuras ēkas daļas visvairāk ir atbildīgas par lielākajiem siltuma zudumiem. Balstoties uz energo auditu,  tiks izstrādāts tehniskais projekts. Pēc tam seko projekta apstiprināšana būvvaldē un tad jau kopā ar pērējiem dokumentiem pieteikums tiek iesniegts Altum.

Pēc ēkas siltināšanas mājas iemītnieki varēs lepoties ar savu māju, jo tā būs izdevīga ne tikai no finansiālā aspekta, bet tai būs pievilcīgs arī vizuālais tēls. Bieži vien cilvēki piesakās veikt ēkas siltināšanu, redzot kāds rezultāts ir panākts kaimiņiem, kam ir skaisti renovēta māja un jāmaksā mazāki ikmēneša rēķini par apkuri nekā vecajā mājā. Veicot ēkas siltināšanu, mājā vairs nekontrolēti neieplūdīs aukstais gaiss, kas nozīmē, ka temperatūra dzīvoklī būs augstāka ar mazāku patērētās enerģijas apjomu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *