Jaucējkrāna labošana: saukt profesionāli vai labot pašam?

santehnika

Mājsaimniecībā, kā jau tas sagaidāms, darbi ir dažādi – sākot no dažādiem lielajiem remontiem un darbiem un beidzot ar nelieliem saimniecības darbiem, kā santehnikas labošana.

Teorētiski, tāda sīkuma, kā krāna nomainīšana vai labošana virtuvei vai vannas istabai, nav nekas sarežģīts vai pašam saimniekam neizpildāms – ņēmi un salaboji, turklāt nemaz nesaucot un nemeklējot profesionāla santehniķa palīdzību.

Tomēr – vai tiešām ir tik viegli salabot jaucējkrānu (kas nav parastais krāns ar katrā pusē atbilstošu aukstā/karstā ūdens padeves kloķīti), ka varam iztikt bez speciālista palīdzības?

Bieži vien paši uzskatām, ka santehnika – tas ir viegli salabojams un remontējams pasākums, tomēr pēc vairāku dienu „cīniņa” esam spiesti padoties un aicināt talkā profesionāli. Protams, ir saimnieki, kas lieliski pārzina santehnikas specifikas, zina, kur iegādāties labāko un spēj tikt galā ar šādām problēmām mājsaimniecībā, tomēr ne visiem ir šādas zināšanas, tāpēc reizēm, ķeršanās pie santehnikas labošanas pašam var radīt tikai vairāk problēmu nekā ieguvumu (kad pa vidu ”labojot” sabojāts kas cits).

Jaucējkrāns (krāns ar grozāma tipa rokturi, kur nav divu atsevišķu kloķīšu karstajam un aukstajam ūdenim, bet gan viens – pagriežot uz labo vai kreiso pusi/ uz priekšu vai atpakaļ) sastāv no skrūves, roktura, vāciņa, noslēga, blīvējuma, lodītes un gumijas buksēm. Tas pirmkārt.

Lētāko modeļu jaucējkrāni ar laiku nolietojas ātrāk, jo tajos iebūvētas plastmasas kasetes, tās sāk tecēt, kas aizkaļķojas. Dārgākajos krānos izmantot metāla mehānisms, tomēr tas nenozīmē, ka šādi jaucējkrāni nevar sabojāties. Ja krāns sācis pilēt, iespējams, būs jānomaina tika rokturis, ne viss krāns. Tomēr tas, kā to izdarīt (saliekot pareizi atpakaļ) ir jāzina un jāprot.

Visbiežāk, ja krāns pils, jānoņem gumijas blīves, kuru nolietošanās tad arī ir galvenais iemesls krāna pilēšanai. Ja iestrēgusi seškantu bultskrūve, būs jāņem nost viss rokturis. Visupirms – pacietība. Jāmēģina apsmidzināt skrūvi ar šim nolūkam īpaši paredzētu eļļu – vienas nedēļas garumā katru dienu.

Tad var mēģināt skrūvi izkustināt. Ja arī šī stratēģija nelīdz, var mēģināt skrūvi izurbt, izmantojot urbja uzgali skrūves lielumā, tomēr jābūt ļoti uzmanīgam, lai nesabojātu visu rokturi un krānu.

Kopumā – šis var būt diezgan piņķerīgs un sarežģīts process, jo īpaši tiem, kas ar santehnikas lietām ir uz „Jūs”, tāpēc drošāk un vienkāršāk – protams, ir izsaukt speciālistu, kas šo uzdevumu paveiks ātri un kvalitatīvi. Jo īpaši, ja jaucējkrāns nav „no lētā gala”, vēl nav nokalpojis pietiekami ilgu laiku, lai mēs būtu gatavi to vienkārši izmest, ja būsim sabojājuši labošanas procesā.

Santehnika un tās labošanas darbi vislabāk uzticami profesionālim, tomēr, ja nu ļoti gribas pašam izmēģināt roku un salabot pašam – vispirms derētu iepazīties ar pamācībām un internetā pieejamajiem informācijas resursiem par to, kā īsti pareizi un kvalitatīvi salabot jaucējkrānu pašam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *