Ar ko atšķiras māla un betona dakstiņi?

betona dakstiņiDomājot par savas mājas drošību un ārējo izskatu, cilvēki lielu daļu uzmanības un līdzekļu velta tieši īstā jumta seguma materiāla izvēlei un vēlāk pareizai tā ieklāšanai. Protams, jumts ir tā ēkas daļa, ko redzam un ievērojam uzreiz, ne velti to sauc par ēkas piekto fasādi, tādēļ tam vienlaikus ir jābūt ne vien izturīgam un drošam, bet arī pievilcīgam un saskaņotam ar mājas eksterjeru.

Tiem, kuri veikuši izpēti par pieejamiem segumiem, noteikti jau būs skaidrs, ka dakstiņi tiek uzskatīti par vienu no labākajām izvēlēm jumta ieklāšanā. Lai Tu varētu izvērtēt visus “par” un “pret”, šajā rakstā aplūkosim atšķirības starp māla un betona dakstiņiem.

Izmaksas

Viens no pirmajiem kritērijiem, kuru ņem vērā ēku saimnieki, meklējot jaunu jumta segumu un citus materiālus, ir to cena. Runājot par dakstiņu veidiem, jāpiemin ievērojama atšķirība, jo populārie Monier māla dakstiņi maksā sākot no 13 eiro/m², savukārt betona dakstiņi pieejami par uz pusi zemāku cenu, sākot no 6 eiro/m².

Kalpošanas laiks

Vēl viens svarīgs aspekts jumta materiāla izvēlē noteikti ir tā kalpošanas laiks. Kā zināms, dažādiem segumiem, piemēram, metālam, koka vai bitumena šindeļiem un šīferiem tas atšķiras. To pašu iespējams attiecināt arī uz māla un betona dakstiņiem, jo, kā izrādās, māla dakstiņi spēj nodrošināt ar pajumti pat vairākas paaudzes, kalpojot ilgāk par 100 gadiem, kamēr betona dakstiņu vidējais mūžs ir 50 gadi, taču, ja tie tiks atbilstoši kopti, savu funkciju spēs pildīt arī ilgāk.

Izejvielas

Klasisko māla dakstiņu sastāva pamatā izmantoti dabīgi materiāli – ūdens un māls savukārt gatavie dakstiņi papildināti ar īpašu pārklājumu, kas tiek pievienots dedzināšanas procesā, lai pasargātu jumta segumu no ārējās vides ietekmes un paildzinātu to mūžu. Betona dakstiņu sastāvā ir ūdens, smilts, cements, dzelzs oksīda pigments un krāsas, kas gatavotas uz ūdens bāzes.

Izmaiņas laika gaitā

Pirmkārt, jāpiemin, ka abi dakstiņu veidi noveco eleganti, taču to izmaiņas ir atšķirīgas. Ja betona dakstiņi gadu gaitā var mainīt toni, kļūstot tumšāki vai gaišāki, tad māla dakstiņi kļūst vēl skaistāki un to krāsa – košāka. Abi varianti ir laba izvēle tiem, kas īpaši piedomā par mājas izskatu ilgtermiņā.

Smagums

Daudzi noteikti ir dzirdējuši par to, ka dakstiņi izceļas ar savu salīdzinoši lielo svaru. Jā, šis jumta segums ir smagāks par citiem, taču, pārbaudot ēkas un jumta konstrukciju, un, nepieciešamības gadījumā to stiprinot, problēmu nebūs. Turklāt konstrukcijas ir jāpārbauda vienalga kādu materiālu izvēlēsies. Jo neaizmirsti, ka papildus paša jumta seguma svaram, jumta konstrukcijām ir jāiztur vēja iedarbība, kā arī ziemā sniega segas masa.

Montāža

Prasmīgam meistaram dakstiņu ieklāšana problēmas neradīs. Protams, ir nepieciešamas zināšanas un iemaņas, jo jumts ir jāieklāj kvalitatīvi, tā, lai nerastos sūces un ventilācija darbotos kā nākas. Taču, domājams, ka Tu kā mājas īpašnieks, jebkura jumta seguma ieklāšanai izvēlēsies meistaru, kurš darbu veic kvalitatīvi.

Laba īpašība montāžā ir tā, ka dakstiņiem neradīsies lieki atgriezumi, kuri paliks neizmantoti, vai arī to būs ļoti maz. Turpretim ieklājot lielas jumta loksnes sarežģītākas formas jumtiem, šādi atgriezumi rodas nepamatoti daudz, kas sadārdzina materiālu izmaksas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *