7 ieteikumi jumta ieklāšanai

 

dakstiņu jumta segumsLai saprastu, kāda materiāla jumta segumu izvēlēties, ir jāizpēta katra veida īpatnības. Domājot par to, kurš materiāls ir piemērotāks, jāņem vērā ne tikai tā saderība ar jumta konstrukciju, bet arī ieklāšanas iespējas, tai skaitā arī aspekti, kuriem jāpievērš uzmanība. Iepazīsimies ar ieteikumiem, kuriem būtu jāpievērš uzmanība, ieklājot dažādu segumu jumtus.

  1. Izvēloties metāla jumtu, jāņem vērā, ka zem tā veidosies kondensāts. Šī materiāla jumtu segumi ir ļoti populāri, turklāt tie pieejami gan daudzveidīgās krāsās gan formās – viļņoti, profilēti, valcēti. Viļņotos un profilētos metāla segumus ieklāj, tos stiprinot pie jumta latām ar skrūvēm. Savukārt valcprofila loksnes savieno, salokot un piestiprina pie latām ar īpašiem klemmeriem. Lai izvairītos no kondensāta nonākšanas bēniņos un siltumizolācijas kārtā, zem seguma kārtas ir jāieklāj pretkondesāta plēvi, kā arī jāpievērš uzmanība ventilācijas kvalitātei.
  2. Māla dakstiņi ir smagi, tādēļ tiem nepieciešama izturīga konstrukcija. Šis jumta seguma veids ir zināms jau sen, un tam ir daudz priekšrocību. Pirmkārt, noteikti jāpiemin ilgais mūžs – vismaz 100 gadu, kā arī izturība pret ārējās vides ietekmi un trokšņu absorbēšanu. Lai arī dakstiņu izmērs ļauj tos ieklāt arī sarežģītākas konstrukcijas jumtos, pievienojot tos latām ar skrūvēm vai citiem stiprinājumiem, montāžu noteikti jāuztic profesionālim, kas nodrošinās labāko rezultātu. Jāņem vērā, ka māla dakstiņi ir salīdzinoši smagāki nekā citi materiāli, tādēļ jāizvērtē, vai ēka un jumta konstrukcija būs piemērota segumam.
  3. Klājot valcprofila jumtu, zem tā esošajiem kokmateriāliem jābūt sausiem un antiseptizētiem. Valcprofils ir sens metāla jumtu veids, kuru joprojām izmanto būvniecībā. Tas ir drošs un praktisks materiāls, taču jāņem vērā, ka, to ieklājot, apakšā esošajiem kokmateriāliem ir jābūt atbilstošā tehniskā stāvoklī.
  4. Betona dakstiņu jumta ieklāšanu ieteicams uzticēt profesionālim. Šī materiāla segums ir lētāks nekā māla dakstiņi, taču izturības un estētikas ziņā tie ir līdzīgi. Tos iespējams ieklāt precīzi, arī sarežģītākās konstrukcijās, taču, lai to pareizi izdarītu, vēlams izmantot profesionāla jumtu meistara pakalpojumus.
  5. Bitumena viļņotās loksnes būs piemērotākas saimniecības un palīgēkām. Šis segums ir viegls un ērti ieklājams, taču kalpošanas laiks nav garš – no 5 līdz 15 gadiem. Tāpat jāņem vērā, ka saules ietekmē tās var deformēties, tādēļ nebūs piemērotas dzīvojamo ēku jumtiem.
  6. Bitumena šindeļu ieklāšanai nepieciešama līdzena pamatne. Tie veidoti no stikla šķiedras vai poliestera armējuma un bituma ar minerālu skaidiņām. Šo segumu jāstiprina uz līdzenas virsmas, piemēram, kokskaidu plātnes vai finiera, izmantojot lielu skaitu naglu.
  7. Bezazbesta viļņotās loksnes var klāt uz jumtiem, kuru slīpums ir vismaz 12 grādi. Šis segums veidots no šķiedru cementa, krīta, PVC šķiedras, celulozes un mikrosmilts. Pēc izskata tās atgādina klasisko azbesta šīferi, taču nav kaitīgs. Kalpo vismaz 50 gadu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *